Grecja Klasyczna Hellada

 

Grecja Klasyczna Hellada. Pobyt na Zakynthos • Ateny i antyczne Delfy • Meteory – klasztory na skałach • Korynt, Mykeny i Epidauros • Olimpia i Saloniki • Belgrad – twierdza Kalemegdan.

Dzień 1

Wyjazd z Polski wg rozkładu jazdy. Przejazd przez Słowację, Węgry. Po drodze planowane są krótkie postoje.

Dzień 2

Przejazd przez Serbię. Przyjazd do Grecji w godzinach wieczornych. Zakwaterowanie w hotelu i czas na odpoczynek.

Dzień 3

Po śniadaniu przejazd do Meteorów – słynnych bizantyjskich klasztorów, zbudowanych przez mnichów na niedostępnych, przypominających maczugi skałach. Według legendy św. Atanazy, założyciel największego i najstarszego klasztoru tzw. Wielkiego Meteoronu wzniósł się na grzbiecie orła na szczyt skały, po to aby zapoczątkować wznoszenie klasztorów. Uwaga! Konieczny skromny strój, panie spódnice minimum do kolan i okryte ramiona, panowie długie spodnie. Po zwiedzaniu wizyta w wytwórni ikon bizantyjskich, możliwość zakupu pamiątek. Przejazd do hotelu w Atenach, zakwaterowanie, nocleg.

Dzień 4

Po śniadaniu zwiedzanie Aten. Zobaczymy wszystkie najważniejsze atrakcje miasta: wzgórze Akropolu zwieńczone ruinami Partenonu, świątyni Ateny Partenos (dziewicy) zbudowanej przez słynnego ateńskiego architekta Kallikratesa, monumentalna brama Propyleje, świątynia Ateny Nike oraz Erechtejon ze słynnym krużgankiem kor. Znakomity widok z Akropolu pozwoli nam również przyjrzeć się pobliskim wzgórzom, które były w starożytności najważniejszymi punktami otaczającymi serce Aten: Pnyks, Filopapu oraz Aeropag jak i zobaczyć Odeon Herodosa Attyka i Teatr Dionizosa. Następnie przejdziemy na starożytną agorę, która począwszy od VI w p.n.e. stanowiła ośrodek życia politycznego Aten i od wieków zachwyca Świątynią Hefajstosa czy portykiem kolumnowym Attalosa. Kolejnymi atrakcjami Aten, które zobaczymy będzie marmurowa Wieża Wiatrów na rzymskiej Agorze i świątynia Zeusa w Olimpiejonie. Następnie spacer po Place – rozrywkowej dzielnicy Aten. Podczas objazdu miasta zobaczymy zrekonstruowany stadion Kali Marmaro, na którym odbyły się pierwsze nowożytne igrzyska olimpijskie oraz słynnych gwardzistów greckich w tradycyjnych strojach, trzymających wartę przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Zwiedzanie zakończymy w Narodowym Muzeum Archeologicznym. To jedno z najważniejszych muzeów świata. Zobaczymy między innymi skarb mykeński ze złotą maską Agamemnona odkryty przez Schliemanna, freski z Thiry, brązowy posąg Posejdona, rzeźbę i ceramikę grecką. Powrót do hotelu na nocleg. Wieczorem wieczór grecki na Place /fakultatywnie/.

Dzień 5

Po śniadaniu przejazd na Peloponez, w programie: postój przy Kanale Korynckim, 6-kilometrowym przesmyku oddanym do użytku w 1893 r., który łączy dzisiaj dwa morza Jońskie i Egejskie skracając tym samym czas opływania Peloponezu. Następnie zwiedzanie Nafplio, pierwszej stolicy niepodległej Grecji. Spacer po starówce m.in. Plac Konstytucji, mury obronne cytadeli Palamedesa, Akronafplionu oraz twierdzy obronnej na wyspie Burtsi Następnie udamy się do Myken, miasta założonego przez legendarnego Perseusza, zwiedzimy twierdzę Mykeńską i mury cyklopie ze słynną bramą lwic, pałac Agamemnona, lokalne muzeum oraz Grób Agamemnona zwany Skarbcem Atreusza. Po południu przejazd do Epidauros m.in.: teatr zbudowany w IV w p.n.e. o fenomenalnej akustyce, w którym do dzisiaj odbywają się spektakle dramatów antycznych oraz świątynie Asklepiosa – boga sztuki medycznej. Przejazd do miejscowości Killini i przeprawa portowa na Zakynthos. Zakwaterowanie i nocleg.

Dzień 6 – 9

Czas na wypoczynek, kąpiele słoneczne i morskie. Podczas wypoczynku możliwość skorzystania z wycieczki fakultatywnej.

Dzień 10

Po śniadaniu wykwaterowanie przeprawa promowa i przejazd do Olimpii, miejsca najważniejszych igrzysk antycznej Grecji. Zwiedzimy gimnazjon i palestrę, gdzie przygotowywali się sportowcy do zawodów, pracownia Fidiasza, w której powstał jeden z 7 cudów świata – Zeus Olimpijski oraz Altis, czyli święty gaj oliwny ze Świątynia Zeusa i Hery oraz Stadion Olimpijski. Dla chętnych wizyta w najstarszej greckiej winiarni Achaja Clauss połączona z degustacją wina Mavro Dafne, którym chlubią się tutejsze piwnice (dodatkowo płatne ok 5 eur/os). Nocleg w Delfach.

Dzień 11

Rano zwiedzanie Delf. Wyrocznia delficka była miejscem pielgrzymek antycznych Greków poszukujący boskich porad w sprawach polityki, wojny czy też miłości. Zwiedzimy 3 najciekawsze części wyroczni: Święty Okręg ze Świątynią Apollina, w której na trójnogu zasiadały pytie- antyczne wróżki, Skarbiec Ateńczyków, wspaniały teatr, który mógł pomieścić 5 tys widzów, stadion, gdzie odbywały się ważne Igrzyska Pytyjskie, święte źródło Kastalijskie. Zwiedzanie zakończy wizyta w Muz. Archeologicznym. Przejazd na północ w kierunku granicy z Macedonią , po drodze krótki postój w Termopilach, miejscu słynnej bitwy w 480 r. p.n.e. między Persami i Grekami. Zobaczymy pomnik Leonidasa – króla Sparty. Zakwaterowanie w hotelu w okolicach Salonik.

Dzień 12

Po śniadaniu zwiedzanie Salonik m.in. Odos Egnatia – główna ulica miasta, przy której przeplątają się zabytki greckie, rzymskie, bizantyjskie i tureckie: łuk Cesarza Galeriusza, rzymska Rotunda, Hamam Bey (Rajska Łaźnia) kościół Panagia Chalkedon (Matka Boska od Kowali Miedzi). Następnie odwiedzimy bazylikę św. Demetriusza, patrona Salonik. Podczas objazdu miasta zobaczymy tez Białą Wieże – symbol Salonik, posąg Aleksandra Wielkiego, kościół świętej Mądrości Bożej i Dom Ataturka. Przejazd do Serbii i zakwaterowanie.

Dzień 13

Po śniadaniu przejazd do Belgradu i zwiedzanie miasta, w programie między innymi stare miasto ze śladami architektury tureckiej, potężna, zbudowana przez Turków Osmańskich twierdza Kalemegdan z przepięknym widokiem na Sawę i Dunaj, bastion Kula Nebojsa, bazylika Sveti Sava, wieża zegarowa oraz pałac księżnej Ljubicy. Po zwiedzaniu proponujemy wycieczkę fakultatywną- rejs Dunaj – Sawa.
Po południu wyjazd w kierunku Polski. Podczas przejazdu możliwość fakultatywnego zobaczenia Budapesztu nocą. W programie m.in. Plac Bohaterów, Parlament, mosty nad Dunajem, kompleks budynków pałacowych i Baszty Rybackie na Wzgórzu Zamkowym, Góra Gellerta z budapesztańską Statuą Wolności.

Dzień 14

Przyjazd do Polski w godzinach popołudniowych. (Katowice ok. 13.00).
(Realizacja programu obejmuje przejazd ok. 4500 km).

Uwagi do programu!

– Kolejność realizacji punktów programu może ulec zmianie lub odwróceniu.
– Pilot nie oprowadza po obiektach muzealnych.
– Realizacja tej wycieczki może odbywać się na podstawie paszportu lub dowodu osobistego(dokumenty powinny być ważne min. 3 m-ce od daty powrotu)!

Zakwaterowanie na objeździe:

Część objazdowa: Hotele: (5 noclegów: na terenie Grecji ****,*** oraz w Serbii **(1 nocleg)).
Pokoje: wszystkie z łazienkami, wc oraz klimatyzacją (poza 1 noclegiem w Serbii), często z telefonami i balkonami.

Część pobytowa:  Hotele: (5 nocy) na Zakynthos. Hotel Lagounaris lub podobny.
Pokoje: wszystkie z łazienkami, wc oraz klimatyzacją, często z telefonami i balkonami.

Wycieczki lokalne

MAGICZNE ZANTE– 38 EUR
Poznaj Zakynthos od strony lądu i morza! Posmakuj niezwykłych tradycyjnych produktów! Przemierz dzikie zielone wzgórza, górskie wioski, gaje oliwne i winnice, wykąp się w idealnym miejscu do snurkowania – w krystalicznej i skrzącej się wodzie Błękitnych Jaskiń. Zobacz Zatokę Wraku z góry – z wysokiego klifu! W trakcie tej wycieczki odwiedzimy tłocznię, w której powstaje płynne złoto wyspy – oliwa z oliwek, zobaczymy najstarsze drzewko oliwne na wyspie, posłuchamy opowieści o najciekawszych historiach, zajrzymy do tajemniczego i starego klasztoru, zatrzymamy się przy tradycyjnych górskich straganach wypełnionych smakowitymi lokalnymi wyrobami i rękodziełem. Nie zabraknie zapierającego dech w piersiach widoku na najczęściej fotografowaną, a przy tym jedną z najpiękniejszych zatok Świata – Zatokę Wraku! Na północnym krańcu wyspy, z urokliwego portu, wypłyniemy do Błękitnych Jaskiń, podziwiając tam niesamowity spektakl – grę świateł i kolorów morza. Będzie też czas na kąpiel, a po tych atrakcjach, czas na odpoczynek i obiad w tawernie położonej nad samym brzegiem morza.

REJS – NAVAJO, BŁĘKITNE JASKINIE i plażowanie – ok. 29 EUR
Najbardziej popularna wycieczka – całodzienny rejs, podczas którego będzie czas na plażowanie i kąpiele oraz wizytę w tzw. Zatoce Wraku (Navaggio lub Navajo), gdzie na otoczonej wysokimi skałami urokliwej plaży spoczywa wrak statku – jest to najczęściej fotografowana plaża na terenie całej Grecji . Zatrzymamy się również na zrobienie zdjęć w pobliżu Skinari – Błękitnych Jaskiń. Drinki, lody i przekąski będą dostępne na pokładzie łodzi. (Postój na kąpiel zależy od kapitana statku i w zależności od wysokości fal może odbyć się w innej zatoce).

KEFALONIA – promem i autokarem – ok. 54 EUR
Największa wyspa Archipelagu Wysp Jońskich – przepiękna i tajemnicza Kefalonia. Zwiedzimy tam dwie urzekające swą urodą jaskinie – Melissani z podziemnym, spektakularnym jeziorem, gdzie popłyną Państwo łódkami na spotkanie z bajkową grą świateł, oraz liczącą 2 mln lat smoczą jaskinię Drogarati ze stalaktytami i stalagmitami oraz naturalnie wyrzeźbionym balkonem, będącym sceną podczas licznych, kameralnych koncertów. Zobaczymy również słynną plażę Myrtos – gwiazdę pośród plaż Morza Jońskiego, odwiedzimy klasztor patrona wyspy – świętego Jerassimosa. Będzie również czas wolny na obiad i kawę w Agia Effimia – urokliwym, portowym miasteczku Kefalonii z przepięknym widokiem na wyspę słynnego mitologicznego króla Odesusza – Itakę. Zajrzymy również do Argostoli – miasta będącego stolicą wyspy, gdzie przywita nas przepiękna sceneria. Kefalonia, przepiękna królowa Wysp Jońskich, specjalnie dla Państwa w wydaniu VIP – szybkim, nowoczesnych statkiem, którym wypływamy z miasta Zakynthos do portu w Poros, dzięki czemu możemy się na spokojnie rozkoszować urokami magicznej Kefalonii.

Świadczenia

Cena podstawowa obejmuje: przejazd komfortowym autokarem (wc, klimatyzacja, bar, video), zakwaterowanie w hotelach (11 rozpoczętych dób hotelowych), 11 śniadań, (w Grecji za dopłatą 9 obiadokolacji, bez kolacji w dniu wieczoru greckiego), program turystyczny j.w., opiekę pilota oraz ubezpieczenie TU Europa (NNW, KL, CP, Assistance i bagaż).

Cena podstawowa nie obejmuje: 
kosztów biletów wstępu i lokalnych przewodników, Tour Guide System (bezprzewodowego systemu oprowadzania grup), dodatkowych posiłków, kosztów wieczoru greckiego oraz innych wydatków osobistych. Orientacyjny koszt uczestnictwa w całym programie – około 192 EUR/os (w tym Tour Gouide system), wycieczki fakultatywnej Dunaj – Sawa ok.12 EUR/os, wieczóru greckiego (fakultatywnie, ok. 35 EUR/os), Budapeszt nocą (fakultatywnie, ok.10 EUR/os). Studenci proszeni są o zabranie polskich legitymacji. Orientacyjna cena jednego obiadu ok.10 EUR/os (podczas objazdu będą organizowane przerwy na lunch).

UWAGA!

Cena nie obejmuje lokalnego podatku turystycznego w wysokości od 0,5 EUR do 4 EUR/pokój/dzień. Podatek jest obligatoryjny i płatny bezpośrednio w recepcji, przed zakwaterowaniem Klientów w hotelu.