Morawy – czeska Toskania

 

Morawy – czeska Toskania. Spacer do chmur • Kąpiele w wodach termalnych Velke Losiny • Niesamowite jaskinie: lodowa i aragonitowa • Zachwycająca Praga • Ołomuniec – historyczna stolica Moraw • motorówką po podziemnej rzece • światowej sławy przepaść Macocha • Morawy – czeska Toskania • ogrody kwiatowe • Valtice-Lednice – kompleks pałacowo – ogrodowy (UNESCO) • najlepsze czeskie wino • Pernstejn – największy gotycki zamek na Morawach • Morawski Kras • Stramberk i Kromieryż i Nowy Jiczyn – urocze miasta morawskie • twierdza Hukvaldy.

Program:

Dzień 1

Czeska Toskania – tak określane są Morawy Południowe, gdzie łagodne wzgórza z uprawami winorośli, krętymi drogami i miastami z uroczymi zakątkami oraz pełnymi przepychu zabytkami przywodzą na myśl włoski krajobraz. To jeden z najbardziej malowniczych regionów Środkowej Europy – kraina bogata w lokalny folklor i pełna zabytków. Warto się tutaj na chwilę zatrzymać i odkryć piękno kraju naszych południowych sąsiadów.
Wyjazd z Polski wg rozkładu Europa Środkowa dla Wygodnych. Przejazd do miasta Stramberk, określanego mianem Wołoskiej Szopki. To górskie miasteczko, nad którym wznoszą się ruiny zamku Strallenberg, z drewnianymi domkami z przełomu XVIII i XIX w. zachowało swój dawny styl. Możliwość degustacji miodowego słodkiego pieczywa – tzw. Sztramberskich Uszu i drożdżowego piwa – Trubać w miejscowym browarze. Następnie odwiedzimy najcieplejsze jaskinie w kraju – Zbraszowskie Jaskinie Aragonitowe, w których panuje stała temperatura 14oC. Gorąca woda mineralna wytryskuje z dużej głębokości, tworząc oryginalną szatę naciekową. Podczas godzinnego zwiedzania zobaczymy stalagmity gejzerowe oraz kuliste nacieki aragonitowe o kształcie przypominającym pączki. Wytyczona tu trasa turystyczna obejmuje około 1/3 korytarzy jaskini mających łączną długość 1322 m. Następnie przejazd na nocleg w okolicy miejscowości Kromieryż. Zakwaterowanie. (Trasa ok. 190 km).

Dzień 2

Po śniadaniu wykwaterowanie z hotelu. Dzień rozpoczniemy od zwiedzania XIII-wiecznej miejscowości Kromieryż, będącej siedzibą biskupów ołomunieckich. To jedno z najpiękniejszych czeskich miast. Zwiedzimy historyczne centrum z domami mieszczańskimi, wyjątkowe ogrody oraz monumentalny pałac arcybiskupi. Ze względu na swoje piękno i przepych miasto zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Następnie przejazd do jaskiń z podziemną rzeką Punkva. Podczas godzinnej wycieczki podziwiać będziemy olbrzymie sale i korytarze zdobione formami krasowymi. Przejażdżka łodziami motorowymi po zielonych, głębokich wodach podziemnej rzeczki Punkvy rozpoczniemy od przepaści Macochy, do której wcześniej dojdziemy korytarzami jaskini, której głębokość osiąga prawie 140 m. (W przypadku zbyt dużych opadów atmosferycznych rejsy mogą zostać zawieszone). Po zwiedzaniu jaskini przejedziemy do najbardziej romantycznego na Morawach zamku – wspaniałej siedziby rodu Pernstejn. Spacerować będziemy po komnatach i wspinać się na baśniową wieżę. Pernštejn to nie tylko jeden z najważniejszych czeskich zabytków, ale także budowla, która ze względu na swą imponującą architekturę cieszy się niesłabnącym powodzeniem wśród filmowców z całego świata. Wspaniałe gotyckie zamczysko na przestrzeni dziejów nigdy nie zostało zdobyte. Stało się tak dzięki systemowi obronnemu, który zadziwia do dziś- strategiczna lokalizacja na wysokiej skale, głębokie fosy, mosty zwodzone i wysokie mury obronne z wieżami. Tego dnia możliwość wykupieni obiadokolacji w cenie ok. 23 EUR/os.. Przejazd na nocleg w okolicy Brna. (Trasa ok. 170 km).

Dzień 3

Po śniadaniu wykwaterowanie. Zwiedzanie jednego z największych zespołów pałacowo-parkowych na Morawach (lista UNESCO) – Valtice-Lednice. Perłą Valtic jest wspaniały barokowy pałac, dawna rezydencja rodu Lichtenstein. Pałac w centrum regionu winiarskiego budowało stopniowo 13 książąt, a rezydencja pod względem wyposażenia, zbiorów i bogactwa mogła w XVIII w. równać się z dworem cesarskim we Wiedniu. Niegdyś w tym miejscu znajdowały się przepiękne ogrody, które obecnie zostały zamienione w potężny park, gdzie spotkać można różne gatunki drzew i krzewów stanowiących ciekawe uzupełnienie tego wyjątkowego miejsca. Warto wiedzieć, że park ten należy do najpiękniejszych terenów krajobrazowych w Europie, gdzie możemy podziwiać sztucznie założone stawy z liliami, bujne lasy i łąki pełne kwiatów. Zwiedzając kompleks pałacowy zajrzymy również do jednej ze stuletnich piwnic winnych, w których spróbujemy morawskiego wina. Zamek Lednice uzyskał swoją nowogotycką formę dzięki przebudowie w połowie XIX w. W tym czasie pełnił funkcję miejsca letnich spotkań szlachty europejskiej. Po zwiedzaniu zamku popłyniemy, w krótki rejs łodzią po rzece Thaya do minaretu, z której rozciąga się niezapomniany widok na cały kompleks. Przejazd do hotelu w okolicach Czeskich Budziejowic zakwaterowanie i nocleg. (Trasa ok. 330 km).

Dzień 4

Po śniadaniu wykwaterowanie. Przejazd do Czeskich Budziejowic. Zwiedzimy tu centrum starego miasta, które zachowało swój średniowieczny rozległy kwadratowy Rynek i jest największym tego typu placem w Czechach. Okazałe kamienice, ratusz miejski, kościół św. Mikołaja stanowią bogactwo tego miejsca. Resztę tego dnia spędzimy w Pradze. Zwiedzanie stolicy Republiki Czeskiej rozpoczniemy od alei z ciekawą zabudową secesyjną, czyli Vaclawskie Namesti. Spacer po rynku Starego Miasta z przepięknymi kamienicami, Ratuszem, kościołem Marii Panny przed Tynem, pomnikiem Jana Husa oraz kościołem św. Mikołaja. Tego dnia także wizyta w Kaplicy Betlejemskiej i domu Jana Husa. Następnie zobaczymy dzielnicę Żydowską Josefov, w której znajduje się zarówno Staronowa Synagoga, zbudowana w XIII w. jak i Synagoga Wysoka. Przejdziemy również do nabrzeży Wełtawy, do słynnego, średniowiecznego Mostu Karola, z którego podziwiać będziemy Hradczany, siedzibę czeskich królów. Na koniec dnia proponujemy rejs statkiem połączony z obiadem dla chętnych koszt ok. 35 EUR/os. Przejazd na nocleg w okolicy Pragi. Zakwaterowanie i nocleg. (Trasa około 150 km).

Dzień 5

Po śniadaniu wykwaterowanie. Przejazd w kierunku miejscowości Adrspach, gdzie rozpoczniemy wędrówkę po Skalnym Mieście, które jest często inspiracją do tworzenia filmów, a niegdyś zachwycało artystów i królów. Wspólny spacer. Następnie przejedziemy do Kuks, niewielkiej wioski, w której znajduje się zachowany w dobrym stanie kompleks pałacowy. Ta ogromna XVIII-wieczna budowla z mnóstwem przepięknych barokowych rzeźb nie jest tak naprawdę zamkiem, a szpitalem, będącym pozostałością po ogromnym uzdrowisku. Cały kompleks składa się z pałacu, kościoła i ogrodów oraz przepięknych rzeźb dłuta słynnego M. Brauna, nazywanego „czeskim Michałem Aniołem”. Kolejnym miejscem, które odwiedzimy tego dnia będzie małe, ale jakże malownicze miasteczko Hradec Kralove, położone nad Łabą u ujścia Orlicy. Otoczone murami, częściowo secesyjne stare miasto z trójkątnym Małym Rynkiem i Wielkim Rynkiem, na których znajdują się liczne kamieniczki m.in. „Kamienica pod Barankami”, charakterystyczna Biała Wieża, Katedra św. Ducha czy rezydencja biskupów. Następnie przejazd na nocleg. (Trasa ok. 250 km).

Dzień 6

Po śniadaniu przejedziemy do miejscowości Dolne Morawy, gdzie wejdziemy na konstrukcje powstałą w 2015 roku tzw. „Spacer do chmur”. Następnie zwiedzanie Zamku Velke Losiny zbudowanego pod koniec XVI wieku, jednego z najpiękniejszych zamków na północ od Alp. W jego wnętrzach znajdują się wspaniałe oryginalne meble, dzieła sztuki i dywany. W obrębie zamku znajduje się także jedna z najstarszych papierni w Europie. Następnie przejazd do znanego uzdrowiska termalnego Velke Losiny, gdzie odkryjemy właściwości lecznicze występujących tam wód, czas relaksu około 5 godzin. Przejazd na nocleg. (Trasa ok. 140 km).

Dzień 7

Po śniadaniu wykwaterowanie i przejazd do Ołomuńca. Miasto jest drugim po Pradze słynnym zespołem zabytkowym w Czechach. Jest ono również historyczną stolicą Moraw. Znajduje się tu kompleks budowli o różnym charakterze i znaczeniu, z których na szczególną uwagę zasługują gotycki ratusz z astronomicznym zegarem, barokowa morowa kolumna Trójcy Przenajświętszej (lista UNESCO), gotycka katedra św. Wacława ze 100-metrową wieżą i wiele innych obiektów sztuki sakralnej i świeckiej. Następnie przejedziemy w miejscowości Hukvaldy, gdzie znajdują się położone na wzgórzu ruiny XIII-wiecznej warowni, niegdyś własności biskupów ołomunieckich, którzy rozbudowali zamek otaczając go murami z pięcioma wieżami. Dziś mimo zniszczenia za czasu „Potopu Szwedzkiego” w dużej mierze odrestaurowany a z jednej z jej wież rozpościera się przepiękny widok na Bramę Morawską oraz Pasmo Beskidu Morawsko-Śląskiego. Przed przyjazdem do Polski zatrzymy się jeszcze na chwilę w Nowym Jiczynie – miasteczku, które w XIII wieku zostało założone na szlaku handlowym, gdzie dziś można podziwiać liczne budynki z przełomów wieków. Powrót do Polski według rozkładu Europa Południowa Komfort. (Woszczyce około 19:00). (Trasa ok. 240 km).

Uwagi do programu!

– Kolejność realizacji punktów programu może ulec zmianie lub odwróceniu.
– Pilot nie oprowadza po obiektach muzealnych.
– Taksy klimatyczne w górskich miejscowościach płatne na miejscu.

Terminy i ceny

PODANE CENY SĄ RUCHOME I MOGĄ ULEC ZMIANIE !!!

Dopłaty:

  • dopłata do pokoju 1 osobowego od +660 zł
  • dopłata do wyjazdu z: Gdańska, Gdyni, Gorzowa Wlkp., Zielonej Góry, Tczewa +80 zł/os
  • dopłata do wyjazdu z: Lublina, Puław, Rzeszowa, Szczecina, Tarnowa +120 zł/os
  • pozostałe większe miasta bez dopłat – wykaz miast w biurze

Dodatki

Zakwaterowanie na objeździe:

Zakwaterowanie:  Hotele**/*** (6 rozpoczętych dób hotelowych w okolicy miast: Kromieryż– 1, Brno – 1, Czeskie Budziejowice -1, okolice Pragi – 1, Hrasdec Kralove – 1, Ołomuniec – 1). Do dyspozycji gości:  W hotelach restauracja, bar, często lobby z TV. Pokoje:  2 – os. (możliwość dostawki) z łazienkami i WC. Wyżywienie: Śniadania kontynentalne lub w formie bufetu.

Świadczenia

Cena podstawowa obejmuje: przejazd komfortowym autokarem (WC, klimatyzacja, bar, video), zakwaterowanie w hotelach (6 rozpoczętych dób hotelowych), 6 śniadań, program turystyczny j.w., opiekę polskiego pilota, ubezpieczenie TU Europa (NNW, KL, CP, Assistance i bagaż).

Cena podstawowa nie obejmuje: uczestnictwa w programie zwiedzania : bilety wstępu do zwiedzanych obiektów, usługi lokalnych przewodników, degustacji wina morawskiego, TOUR GUIDE SYSTEM, taksy turystycznej ok. 7 EUR/os (ok. 150 CZK) – ok. 180 EUR/os (4800 CZK) płatne obligatoryjnie u pilota. Dodatkowo (dla chętnych): rejs statkiem w Pradze z obiadokolacją ok. 35 EUR.os. (950 CZK), i obiadokolacja drugiego dnia ok. 24 EUR (650 CZK).

Galeria