SZLAK PIASTOWSKI

 

SZLAK PIASTOWSKI – KRUSZWICA, GNIEZNO, POZNAŃ, KÓRNIK, ROGALIN, BISKUPIN 

1 dzień: wyjazd wg rozkładu jazdy (zbiórka uczestników 15 min przed wyjazdem), przejazd do Kruszwicy. Najcenniejszym zabytkiem i niepisanym symbolem miasta jest ceglana, gotycka wieża zwana „Mysią” samotnie stojąca na Wzgórzu Zamkowym u nasady Półwyspu Rzępowskiego, nad jeziorem Gopło. Odwiedzimy też Strzelno, które swoją pozycję na mapie europejskich miast zawdzięcza wyjątkowemu zespołowi sakralnemu. Rotunda św. Prokopa jest największą romańską świątynią w Polsce zbudowaną na planie koła. O początkach państwa polskiego dowiemy się podczas zwiedzania parku etnograficznego Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy. Promem przeprawimy się na wyspę Ostrów Lednicki, na której znajduje się najstarszy w Polsce zespół preromańskiej architektury pałacowo-sakralnej. Przejazd do obiektu hotelarskiego, obiadokolacja, zakwaterowanie, nocleg.

2 dzień: po śniadaniu pojedziemy do Kórnika. Wprawdzie początki kórnickiego zamku sięgają XV wieku, ale obecny wygląd w stylu neogotyku angielskiego zawdzięcza przebudowie z XIX w. Ponoć do dziś po zamku i parku przechadza się nocami „Biała dama”. Kolejnym naszym celem będzie Rogalin. Zbudowany w XVIII w. pałac Raczyńskich należy do czołowych przykładów architektury rezydencjonalnej. Do spacerów zachęca znajdujący się za pałacem ogród francuski z XVIII wieku i park krajobrazowy ze skupiskiem starych dębów. Odwiedzimy też Poznań, który zachwyca wspaniałą zabytkową Starówką i wieloma cennymi zabytkami. Na Ostrowiu Tumskim zobaczymy najstarszą w kraju katedrę będącą miejscem pochówku pierwszych władców Polski. Ozdobą Starego Rynku jest renesansowy ratusz z trykającymi się na jego wieży koziołkami, ale uwagę przyciągają również okoliczne kamienice. Tuż obok ratusza ostał się późnogotycki pręgierz. Pobliska fara, zaliczana do najbardziej okazałych barokowych budowli w kraju, zachwyca swoim wystrojem. Posłuchamy też opowieści o zamku królewskim i kościele franciszkanów. Przejazd do obiektu hotelarskiego, obiadokolacja, zakwaterowanie, nocleg.

3 dzień: po śniadaniu i wykwaterowaniu odwiedzimy Gniezno – miasto, w którym na każdym kroku tchnie najdawniejsza historia naszego państwa. Bazylika archikatedralna Wniebowzięcia NMP i św. Wojciecha nazywana jest Matką Polskich Katedr. Najstarszą częścią budowli jest prezbiterium z relikwiami św. Wojciecha i zrekonstruowanym jego dawnym grobowcem. Przy południowej wieży znajduje się dawne główne wejście do katedry, gdzie możemy zobaczyć słynne drzwi gnieźnieńskie zwane Klejnotem Królestwa. Następnie pojedziemy do Biskupina, gdzie znajduje się słynne na całym świecie stanowisko archeologiczne osiedla obronnego ludności kultury łużyckiej zwanego polskimi Pompejami. Wyjazd w drogę powrotną, przyjazd w godzinach wieczornych.

Świadczenia

Cena zawiera: przejazd autokarem – standard turystyczny (dostosowany do wielkości grupy), 2 noclegi obiekt hotelarski na trasie wycieczki – pokoje 2, 3 os. z łazienkami, wyżywienie: 2 obiadokolacje, 2 śniadania, opieka pilota, ubezpieczenie NNW

Cena nie zawiera:
Kosztów realizacji programu turystycznego (bilety wstępu i opłaty wejściowe, opłaty rezerwacyjne, przewodnicy muzealni, opłaty lokalne, wypożyczenie systemu Tour Guide). Opłat i wycieczek fakultatywnych.
Orientacyjny koszt programu turystycznego: ok. 68 – 98 zł/os  – koszt finalny uzależniony od indywidualnych ulg i zniżek.